Program Społecznik 2022-2024

Blisko milion złotych na kolejne inicjatywy w Programie Społecznik

3 kwietnia startuje NOWY nabór wniosków!

Ekologicznie? Międzypokoleniowo? Na sportowo? Dla dzieci i młodzieży? Wszystkie odpowiedzi mogą być prawidłowe dzięki Społeczniczkom i  Społecznikom z Pomorza Zachodniego. Blisko 200 inicjatyw ma na szansę na dofinansowanie z Programu Społecznik. W poniedziałek, 3 kwietnia 2023 r. staruje kolejny nabór wniosków. Budżet tego naboru to 875 tys. zł. –  Program świetnie aktywizuje mieszkańców do działania i zachęca do zmieniania najbliższego otoczenia. Warto z niego korzystać   – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Granty dla pomysłowych

Program Społecznik funkcjonuje od 2017 roku, wspierając społeczne działania mieszkanek i mieszkańców Pomorza Zachodniego. Do tej pory, dzięki ich zaangażowaniu oraz aktywności lokalnych środowisk, pracy społecznej członkiń i członków organizacji pozarządowych, współpracy tysięcy wolontariuszy oraz otwartości partnerów w regionie, zrealizowano blisko 3,5 tys. projektów.

 – Program Społecznik zagościł na dobre na Pomorzu Zachodnim i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. To cenne narzędzie dające nam wszystkim energię do działania, zmieniania najbliższego otoczenia oraz do budowania relacji. Pokazujemy jak wiele na Pomorzu Zachodnim jest aktywistek i aktywistów z ogromną empatią, wrażliwością i działających bezinteresownie na rzecz drugiego człowieka. Program to także możliwość włączenia obywateli do procesu decyzyjnego, na którym zależało radnym województwa i zarządowi  –  mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Wachlarz działań realizowanych przez Społeczniczki i Społeczników jest bogaty. Dofinansowane są integracyjne spotkania, osiedlowe pikniki, zawody sportowe, turnieje gier planszowych czy akcje promujące badania profilaktyczne (np. w ramach akcji Movember).

Dzięki Społecznikom rozwijana jest sieć jadłodzielni, szkolenia z nauki udzielania pierwszej pomocy czy polsko-ukraińskie działania integracyjne. Po środki z ostatniego rozstrzygnięcia sięgnęło m.in. Stowarzyszenie Mi-Gracja, które zorganizuje wielokulturową Wielkanoc. Ostatnio też rozpoczęła się zapisy do udziału w „Polsko–ukraińskim Festiwal Sztuki” (Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy).

W Programie Społecznik świetnie odnajdą się też Koła Gospodyń Wiejskich, organizując ciekawe wydarzenia i akcje, których celem jest integracja lokalnej społeczności. Panie motywują do wspólnego gotowania, spędzania czasu sadzenia zieleni czy organizują gry wiejskie (Koło Gospodyń Wiejskich Brzózki).  

Co roku mocną stroną programu są też działania sportowe. Społecznicy organizują rajdy rowerowe (Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus), turnieje koszykówki (np. Stowarzyszenie Trio Basket Koszalin) czy międzypokoleniowe zawody sportowe (Fundacja Nauka dla Środowiska). Mieszkańcy chętnie biorą też udział w turniejach grier planszowych (m.in. Stowarzyszenie Koszalińska Kompania Rycerska) i rozgrywkach szachowych  (np. Klub Szachowy Hetman Koszalin). Do udziału w różnego rodzaju projektach angażowane są  też osoby z niepełnosprawnością.

5 tys. zł na społeczne inicjatywy

Nabory do Programu Społecznik prowadzone są internetowo. Przed Społeczniczkami i Społecznikami kolejna szansa na zdobycie środków na działania. 3 kwietnia 2023 r. staruje nabór wniosków. Na dofinansowanie mają szansę działania, które będą realizowane od lipca do grudnia. Wnioski mogą składać przedstawiciele organizacji pozarządowych, ale i grup nieformalnych współpracujących z NGO.

Ciekawym rozwiązaniem jest też podział województwa na tzw. subregiony. – Chcemy zapewnić wszystkim organizacjom równy i sprawiedliwy dostęp do środków oferowanych w programie – zaznacza marszałek Olgierd Geblewicz. W programie wskazano pięć takich obszarów, by organizacje pozarządowe z mniejszych miejscowości miały takie same szanse na zdobycie grantu jak te z większych ośrodków

Budżet tego naboru to 875 tys. zł. Pozwoli on na realizację minimum 175 inicjatyw (dla 5 subregionów).

Maksymalna wartość dotacji to 5 tys. zł.

Na dofinansowanie mają szansę działania, które będą realizowane od lipca do grudnia.

Wnioski można składać w generatorze Witkac do 24 kwietnia 2023 r. do godz. 23.59.

Podobnie jak w poprzednich naborach  premiowane będą projekty o charakterze proekologicznym, pomocowym i integracyjnym na rzecz uchodźców oraz na rzecz młodzieży. Przy ocenie wniosków otrzymają dodatkowe punkty.

Gdzie szukać dodatkowych informacji?

Szczegółowe informacje na temat Programu Społecznik zamieszczane są na stronach internetowych oraz profilach w mediach społecznościowych poszczególnych organizacji. Społeczniczki i Społecznicy wykorzystają także hashtagi: #PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik,#społecznik, #KARR. Dzięki nim łatwiej znaleźć dane wydarzenie lub relację, np. na Facebooku. Na tym portalu warto też śledzić profil Programu Społecznik oraz Pomorze Zachodnie News na Facebooku.

Program Społecznik skierowany jest do organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które chcą zmieniać najbliższe otoczenie. Koordynacją Programu Społecznik 2022 – 2024 zajmuje się Biuro ds. organizacji pozarządowych Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Operatorem programu jest Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Biuro Prasowe

Emilia Wolf

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Skip to content